Öncelikle Samsung Galaxy Note serisi ile ilgili oldukça fazla söylenti var. Biz bu haberde tahmin edilen ve beklenen özellikleri detaylandıracağız. Ama her şeyden önce, Galaxy Note 10’un tanıtım tarihinin belli olmasına değinelim. Samsung’un gelecek amiral gemisi cihazı Galaxy Note 10, artık tanıtılmaya çok yakın. Kısa bir süre içinde tanıtılarak kullanıcılarla buluşacak olan Note 10, ABD’nin Brooklyn şehir merkezinde ilk kez sahnelenecek. Samsung’un artık klasikleşmiş Unpacked etkinliklerinden yeni tanıtılacak olan Galaxy Note 10’un tanıtımın ardından ise hemen satışa sunulması bekleniyor.

Özellikle son zamanlarda sızıntıları bir hayli yoğunlaşan ve son ana kadar da yeni bilgilerle gündemde kalacak olan Galaxy Note 10, 7 Ağustos tarihinde tanıtılacak. Galaxy S10’larda olduğu gibi delikli Infinity Display ekranla gelmesi beklenen Galaxy Note 10, beklentileri karşılayacak mı, bilemiyoruz ancak internet dünyasının gündemine daha çıkmadan girdi.

Yakın zamanda çizimleriyle tamamen sızan ve Samsung’un yeni 64 MP ISOCELL Bright GW1 ve 48 MP ISOCELL Bright GM2 kamera sensörlerini kullanamayacağı bilgisi ortaya çıkan Samsung Galaxy Note 10, elbette performans olarak yine dönemin en güçlü telefonlarından biri olacak. Performansını yükselten Note 10, nasıl bir fiyat etiketine sahip olacak henüz bilmiyoruz ancak Android tarafında rakipleri oldukça iyi fiyat performans sağlarken, Samsung Note 10’dan da beklenen çok yüksek bir fiyat etikete sahip olmaması.

GALAXY NOTE 10 HIZLI ŞARJ ÖZELLİĞİ İLE ADINDAN SÖZ ETTİREBİLİR

Samsung Note 10’a dair söylentiler arasında, kullanıcıların sık sık şikayetlerini dile getirdikleri hızlı şarj olayı bu telefonla çözülüyor olabilir. Galaxy Note 10 çözüme kavuşabilecek gibi duran bu sorun, hızlı şarj teknolojisi ile oldukça etkileyecek gibi duruyor.

Samsung’un güncel akıllı telefon modellerinin pek çoğu 15W şarj desteğine sahip olduğunu biliyoruz. Samsung’un akıllı telefon modellerinden yalnızca iki tanesi, 25W hızlı şarj destekliyor. Ancak görünüşe göre yaklaşan Galaxy Note 10 ile birlikte bu durum biraz daha değişecek. Son zamanlarda ortaya çıkan söylentiler, yeni modelin en az 25W şarj desteğine sahip olacağını belirtiyor. Yeni söylentiler modelin en az 25W hızlı şarja sahip olacağını söylese de, heyecan verici kısım burası değil.

Güvenilir kaynakların ortaya koyduğu yeni sızıntılar, modelin 50W hızlı şarj desteğine sahip olabileceğini belirtiyor. Bu özellik teorik olarak, telefonun 35 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabilmesini sağlıyor ki bu astronomik bir rakam diyebiliriz. Şu an için bunlar hala bir söylentiden ibaret olsa da, ilerleyen günlerde batarya ve hızlı şarj konusunda daha net sonuçların ortaya çıkması muhtemel görünüyor.

Tesla özel serisi ise oldukça konuşuluyor.

PEKİ, ÖZELLİKLERİ NELER?

Son zamanlarda çıkan iddialara göre yeni Note 10 ailesi Note 10, Note 10e ve bu modellerin 5G versiyonları olmak üzere dört farklı modelden oluşacak. Son paylaşılan raporlara göre Note 10’un piyasaya sürüleceği bölgeye göre 7nm Snapdragon 855 veya 8 nm Exynos 9820 işlemcisiyle birlikte satışa sunulması ön görülüyor.

Bunun haricinde ise, dörtlü kamera kurulumuna sahip olması beklenen Note 10’un ayrıca ekrandan parmak izi okuması da beklenen özellikler arasında yer alıyor. Şu an için serinin yeni telefonunu Galaxy S10 5G‘den ayıracak özellikler açıklanmış değil. Ancak, geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir raporda Samsung’un 2017 yılında almış olduğu kameralı S-Pen patenti ortaya çıkmıştı.

EKRAN İÇİ SES ÖZELLİĞİYLE GELİYOR

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 10, uzun zamandır birçok akıllı telefon üreticisi tarafından kullanılan ekran içi ses teknolojisini bünyesinde barındıracak. Samsung’un yeni amiral gemisi ekranı gözle görülemeyecek oranlarda titreştirerek ses üreten ekran içi ses teknolojisi sayesinde cihazlarda fiziksel bir hoparlör kullanılmıyor ve cihazın su geçirmezliği büyük ölçüde artıyor.

EKRAN ÖZELLİKLERİ

Kavisli bir ekrana, ön tarafta tek mercekli damla kamerası, arkada üç mercekli kamera, metal çerçeve ve Bixby düğmesi veya kulaklık girişi bulunmadığını biliyoruz. Telefonda görünüşte bölgeye bağlı olarak 12GB RAM ve Snapdragon 855 veya Exynos 9820 yonga seti bulunuyor.

Kaynaklar ekranın muhtemelen 1440×3040 çözünürlükle 6,3 inç olduğuna işaret ediyor. Cihazın boyutlarına gelecek olursak, 162,6x 77,4 ve 7,9 mm olacağı düşünülüyor. Note 9’dan daha büyük bir ekran ve gövdeye sahip olacak olan Note 10’un  6,66 inç ekrana sahip olacağı büyük ihtimalle doğru. Ve ilk kez duyulan bir ayrıntı da değil. Daha önce birçok güvenilir kaynak bu ayrıntıya değinmişti.

Note 10 da neredeyse kesinlikle kavisli bir süper AMOLED ekrana sahip olacak. Samsung amiral gemilerinin hepsinde de varsa, muhtemelen su geçirmezlik de bekleyebilirsiniz. Birkaç farklı söylentiler bize Samsung’un gümüş ve kırmızı renklerin dışında başka renk seçenekleri de sunacak gibi duruyor. O seçenekler arasında siyah, beyaz, gümüş ve pembe yer alıyor.

FARKLI MODELLERDE İKİ NOTE 10 İLE KARŞILAŞIYORUZ

Bununla birlikte, iki farklı Samsung Galaxy Note 10 modeli olacak, 6,75 inç telefonun yanı sıra Samsung’un Avrupa’da sadece daha küçük bir Note 10 yayımlayacağına dair söylentiler konuşuluyor. Bu iki modelden büyük olan aslında Samsung Galaxy Note 10 Pro olarak adlandırılabilir.

Görünüşe göre bu Note 10 Pro’nun ekranı 6,75 inç, 1440×3040 ve HDR10 + ‘ı desteklediği söyleniyor, ancak özelliklerin geri kalanı bölgeye bağlı olarak 12 GB RAM ve bir Snapdragon 855 veya Exynos 9820 yonga seti içeriyor. Her iki model için de sızdırılmış kılıf işleyicilerinin yukarıdaki tasarımlarla eşleştiğine dikkat çekmek önemlidir, bu yüzden doğru olabilirler.

Ancak, Not 10’da 6,8 inçlik bir ekran varken Not 10 Pro’nun 6,8 inçlik bir ekrana sahip olacağını söyleyen başka kaynaklarvar . Bu daha önce duyduğumuzdan biraz daha büyük. Son olarak, Not 10’un 128 GB boyutunda başlayacağını, Not 10 Pro ise 256 GB’den başlayıp 1 TB’a yükseleceğini ekliyorlar.

SAMSUNG GALAXY NOTE 10 KAMERA SÖYLENTİLERİ

Samsung Galaxy Note 10 Pro bir rapora göre dört lensli bir kameraya sahip olabilir gibi duruyor. Bu, şimdi defalarca duyduğumuz bir iddia. Aslında, standart Not 10’daki sızıntılara benzeyen bir tasarımla birlikte, farklı alternatifler de gördük. Bu arada kamera donanımı görünüşte Note 9 ile aynı gibi duruyor.

Bir kaynak, hem ön hem de arka lensler için kamera pozisyonunun Not 10’da farklı olacağını, arka tarafın yataydan dikey bir düzene geçerek çoğu sızıntıya uyacağını söyledi.

Ice universe@UniverseIce

From Weibo, the position of the rear camera after the change is like this.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

1.331

04:39 - 28 May 2019

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

248 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

Kaynağa göre, bu kamera değişiklikleri telefondaki ana tasarım değişiklikleri olarak görülebilir. Bu nedenle Galaxy Note 10, Note 9’a çok benzeyebilir diye tahminler bulunuyor. Bu iddiaların kaynağı o zamandan beri, Note 10’un kamera özelliklerinin eskizlerini de sızdırdı. Üç merceğe sahip olacağını iddia edin bu çizimler, farklı bir tasarıma işaret ediyor. .

Saygın bir kaynak, Galaxy Note 10’un ana kamerasının normal bir diyaframa sahip akıllı telefon kamerasının yerine üç açıklık, f / 1.5, f / 1.8 ve f / 2.4 olmasını önerdi. Bu, farklı ışık koşullarında ve farklı görüş alanlarındaki çekimlerde çok yönlü olacağı için aslında iyi bir özellik.

SAMSUNG GALAXY NOTE 10’UN ÖZELLİKLERİ VE SÖYLENTİLERİ

Bir rapor Note 10’un SM-N975F model numarasına sahip olduğunu söylüyor. Note’larda son sayı olarak genellikle “0” bulunuyor. Bu nedenle böyle bir ayrıntının yer alması, bunun bir 5G varyantını gösterebileceği spekülasyonunu yaratıyor. Verizon’un söylediği gibi , artık Galaxy Note 10’un 5G versiyonunun olacağından neredeyse eminiz . Ayrıca, 5G modelinden bahseden Samsung kaynak kodunda da bulundu .

Bir raporun radikal bir tahmin geliyor: Note 10’un fiziksel düğmeleri olmayacak. Bunun yerine, telefon Nubia Red Magic Mars‘ta ve başka yerlerde gördüğümüz kapasitif pedler gibi, kullanıcıların ses ve güçle uğraşmaları için dokunmatik sensörleri kullanacak. Muhtemelen, aynı zamanda ünlü Bixby düğmesini bir dokunmatik yüzeyle değiştirirdi.

Bunu söyledikten sonra, başka bir kaynak, aslında fiziksel düğmeler olacağını söyleyerek bu iddiaya itiraz etti. Yani anlayacağınız ortalık iyice karıştı. Herkes farklı farklı teoriler ile fikirlerini sunuyor.

Bunun ötesinde, Note 10’un neler sunabileceği konusunda bazı gerçeğe yakın tahminler ortaya koyulabilir. İlki geçmiş tasarım dillerine bakarak muhtemelen Samsung Galaxy S10 ile aynı yonga setine yer veriyor olacak.

PEKİ TEKNOLOJİ DELİLERİ ASLINDA NE BEKLİYOR?

Henüz Samsung Galaxy Note 10’un üreticilerinin bundan hiç haberi olmasa da beklentiler oldukça yüksek. Samsung’tan beklentileri sıraladık:

1. BİR ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR BİXBY DÜĞMESİ

Samsung, Bixby’yi Google Asistan ile kullanımı sunmuş olsa da istenildiği kadar iyi bir deneyim sunmuyor. Bu, Samsung’un Note telefonlarına fiziksel bir Bixby düğmesi koymakta ısrar etmesi dışında bir sorun olmazdı, bu yüzden Samsung Galaxy Note 10 için bunun kaldırılmasını ya da özelleştirilebilir olması isteniyor. Bunun yanında bu beklentileri herhalde duyan(!) Samsung telefonlarına bu özelliği getiriyor.

2. HDR VİDEO KAYDI

Artık birçok üst düzey akıllı telefon HDR video kaydedebiliyor. Ancak Galaxy Note 9 bunu yapamıyor. Bu oldukça büyük bir eksi çünkü harika olan bir kamerada gözle görülür bir şekilde zayıf nokta olarak görülüyor. Bu yüzden teknolojiseverler Samsung Galaxy Note 10 da artık HDR video kaydının gelmesini istiyor. Bazı rakipleri tarafından sunulan 4K HDR ise hayli yerinde bir istek olarak Note 10’dan da bekleniyor.

3. EKRANDA PARMAK İZİ TARAYICI

Parmak izi okuyucularının arkada konumlandırıldığında çok da sürdürülebilir deneyim yaşanmadığını belirtebiliriz. Bu nedenle beklentiler, ekranda yer alan bir parmak izi tarayıcının bulunması yönünde.

4. TAMAMEN YENİ BİR GÖRÜNÜM

Not 9, hoş görünümlü bir telefon, ancak aynı zamanda son birkaç tasarım olarak benzer ve çerçeveler iPhone X ve Huawei P20 Pro’ya göre biraz daha farklı bir deneyim sunuyor. Bu yüzden Samsung Galaxy Note 10 için bir tasarım revizyonu görülmesi bekleniyor. Su geçirmez özelliği kıvrımlı ekranın korunmasını sağlayabilir. Ancak tasarımın geri kalanı daha yeni ve modern bir tasarıma kavuşmuş olur.

5. DAHA DÜŞÜK BİR FİYAT

Note 9 haleflerine göre oldukça yüksek bir fiyat etiketine sahip. Bu nedenle Samsung Galaxy Note 10’un da bu nedenle yüksek fiyata sahip olacağını tahmin ediliyor. Ancak eğer fiyat etiketi Note 9 kadar tuzlu olmazsa satışlarını yükseltebilecek gibi duruyor.

6. GELİŞTİRİLMİŞ YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ

Galaxy Note 9’un hem iris tarayıcısı hem de yüz tanıma özelliği bulunuyor. Ancak bu sensörler Apple’ın ki kadar iyi çalışmıyor. Bu nedenle Samsung Galaxy Note 10 için beklentiler yüz tanıma özelliğinin daha da geliştirilmesi yönünde. Ancak bu özelliğin kalitesinin yükseltilmesi fiyat etiketinin de yükselmesine neden olabilir. Eğer yüz tanıma özelliğinin kalitesi yükselecekse yüksek fiyat etiketi kullanıcılar tarafından anlayışla karşılanabilir.

7. DAHA UZUN ÖMÜRLÜ BATARYA

Galaxy Note 9 için Samsung, serinin pil boyutunu 4.000mAh’ye yükseltti ve bu sayede batarya ömrü biraz olsun uzadı. Bu iyi bir iş, ancak Samsung Galaxy Note 10 için özellikle pillerin zamanla tükenmesi durumunda daha fazla gelişme görmek bekleniyor. Bu nedenle bataryanın daha uzun ömürlü olması sağlanmalı,

FİYAT ÖZELLİKLERİ

Net bir rakam söylemek çok zor olsa da tahminler arasında 1.000 dolardan başlayacak olması var. Ancak bu elbette değişiklik gösterecek. Avrupa’da ise 899 euro olacağı tahminler arasında yer alıyor. Türkiye fiyatları değişiklik göstereceği için hiç tahminde bile bulunmuyoruz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum