CepteTamir
Samsung'da iCloud Benzeri Bir Felaket Yaşıyor
14 01 / 2020
Yazar Gamze Töngel | 14.01.2020 | Akıllı Telefonlar | 0 Yorum

Samsung'da iCloud Benzeri Bir Felaket Yaşıyor

Samsung, iCloud benzeri bir felaket ile karşı karşıya geldi. Güvenlik sisteminde yaşanan sorunda ünlülerin kişisel bilgileri ele geçirildi.

 

Samsung, yaşanan güvenlik sorununda bazı ünlü kişilerin kişisel bilgileri ele geçirildi. Ele geçirildikten sonra da kişisel bilgiler ile şantaj yapıldı. Güney Kore'nin teknoloji devi Samsung, bu olayın güvenlik sistemleri ile alakalı bir durum olmadığını öne sürüyor. 2019 yılınn kasım ayında yapılan açıklamada Samsung Galaxy S10 ve Note 10 modellerinin parmak izi okuyucusunda güvenlik sorunu olduğunu Patently Apple açıkladı. Bunun üzerine Samsung Qualcomm'un 3D Sonic teknolojisini kullanma kararı aldı. Yaşanan güvenlik sorunu o kadar ciddi duruma geldi ki Samsung hem finansal hem de güvenlik açısından büyük zararlar görmesine sebep oldu. Bazı bankalar ise Samsung'a olan güvenini yitirdiklerini açıkladı. 

 

Samsung, itibarını Güney Kore'de zedelendi. Güne Kore medyası, bazı Samsung cihazlarının hacklenip kullanıcılara şantaj yaptığını belirtti. Samsung Cloud hesabına kullanıcılar verilerini yedekleme yapıyorlar. Hackerlar, ünlü isimlerin fotoğrafları, videoları ve mesajları gibi kişisel bilgilerini Cloud hesabı üzerinden çalarak, çaldıkları kişilere ortaya yaymamak için para teklifi ettiler. Hackerlar, para talebini yerine getirdi ama bazıları ise bir ödemede bulunmayı reddedi. Ödemeyi reddeden kişilerden birinin özel mesajlarını birçok platformda paylaştı. 

 

Samsung Sistemlerinde Bir Sorun Olmadığını Savunuyor!

 

Samsung, yaptığı açıklamada yaşanan durumun Galaxy cihazların yedekleme işlemlerini yaptıkları Cloud hesap şifrelerini başka bir siteye kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaptıklarını ve başka yerden kişisel bilgilerinin çalındığını savunuyor. Samsung, yaşanan olayın güvenlik duvarı ile alakalı olmadığını dile getirse de hackerlara yem olmamak için ekstra güvenlik önlemleri alınması gerektiğini tavsiye ediyor. 

 

Samsung kullanıcılarına “Diğer hesaplarında da kullandıkları ‘kullanıcı adı’ ve ‘şifrelerini’ kullanmamalarını öneriyoruz. Buna ek olarak Samsung Cloud kullanıcı adı ve şifrelerinin de sık sık değiştirilmesini tavsiye ediyoruz”  

 

Yaşanan güvenlik sorununda Samsung, Apple benzeri bir duruş sergiliyor gibi görünüyor. 2014 yılında da Apple cihazlarında fotoğraflar çalınmıştı.

 

Güvenlik sorunun da uzmanlar yapılan açıklamalara istinaden sadece kullanıcıların suçlandığı ve Samsung şirketinin bir sorumluluk üstlenmediğini belirtti. Son olarak kullanıcılara sunulan biyometrik güvenlik özelliklerinin de güvenlik sağlamaktan çok uzak olup sadece cihazlarda bulunması için konulduğu ifade ediliyor. 

Samsung Galaxy Note 10 Plus CepteKoruma Paketi

Samsung Galaxy Note 10 Plus CepteKoruma Paketi

1750 TL

CepteKoruma paketi; sıfır, ikinci el ya da yurt dışından satın adığınız bütün telefonlar için geçerlidir. 1 yıl geçerli olan koruma paketiniz bu süre içerisinde 3 adet kaliteli tamir hizmetini ücretsiz bir şekilde almanızı sağlar. Darbe, ekran kırılmaları, sıvı temas ve diğer tüm kullanıcı kaynaklı hasarları kapsar.

NOT Telefonunuzda herhangi bir sorun varsa tamir işlemlerini gerçekleştirip sonrasında koruma paketi alabilirsiniz. Telefonunuzda sorun olduğunu düşünüyorsanız Tıklayın


Yorum Yap
Qsqib
Güvenlik Kodu*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.ANLADIM