Samsung, 80 yıllık marka yolculuğunda dünyadaki en büyük şirketlerinden biri oldu. Bu süreçte Samsung firması neler yaşadı? 

 

Marka Doğuşu 

 

Samsung, 1 Mart 1938 yılında Kore'de Lee Byung-chul tafarından kuruldu. Başlangıçta çalışan sayısı 40'tı ve gıda sektöründe faaliyet göstermekteydi. Genellikle Çin yemeleri, kurutulmuş balık ve sebzeler başta olmak üzere gıda ve yiyeceğin ticaretini yapmıştır. Samsung ismi Korecede Sam kelimesi "üç"  ve Sung kelimesi ise "yıldız" anlamına geliyor. Samsung kelimesi Türkçe'ye çevirildiği zaman üç yıldız anlamına gelmektedir. 

 

II. Dünya Savaşı sonrası ise Kore'de gıda sektörünün yanı sıra tekstil sektörüne geçti. Hızlı bir gelişim ivmesini yakaldıktan sonra Lee Byung-chul, Kore'nin en büyük yün değirmenini inşa ederek Busan'da tekstil fabrikasını kurdu. En beğenilen tekstil ürünlerini 1960 yıllarında sundu. 

 

Samsung, 1960'ların sonuna doğru gıda ve tesktilde yakaladığı yüksek başarıyı inşaat, gemicilik, sigortacılık, reklamcılık gibi alanlara genişlemek istedi. 

 

Markanın Yükselişi 

 

Samsung markasının yükselişi 1960'ın ikinci yarısından itibaren teknoloji alanında ve elektronik endüstrisinde yaptığı yatırımlardır. 1970'lerden itibaren yükselen bir ivmeyle büyük başarılar elde etmesini sağladı. İlk siyah beyaz televizyonu 1970 yılında piyasaya sundu. İletişim ve medya alanında ise siyah beyaz televizyon ile pek çok gelişime öncülük yaptı. 

 

Siyah beyaz televizyon ile elde ettiği satış başarısı ile 1970'lerin ikinci yarısından sonra teknolojik ürünlere yatırımlarını genişletti. Siyah beyaz televizyon 1976 yılında satış sayısı 1 milyonu aştı. 

 

1971 yılında ise renkli televizyon üretimine ve çamaşır makinası piyasasına giriş yaptı. 1978 yılında televizyon satış toplamı 4 milyona ulaştı. Çamaşır makinasından sonra ise mikrodalga fırın üretimine başladı. 1980 yılında Hanguk Jenja Tongsin'i satın alarak telekominikasyon sektöründe üretime başladı.

 

 1980'li yıllarda ABD, İngiltere ve Japonya olmak pek çok ülkede büyüme ve genişlemesini sürdürdü. Bu dönemlerinde ise masaüstü bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında yatırımlar yaptı. 

 

1985 yılında cep telefonu sektörüne girdi. İlk notebooku ise 1990 yılında piyasaya sundu. Bilgi teknolojileri ve özellikle cap telefonu piyasasında gücünü arttırmak için yazımsal olarak altyapısını güçlendirdi. 2000'li yıllarda Samsung dünya pazarındaki gücü genel olarak teknoloji ürünlerinde ve yarı iletkenler piyasasında güç elde etti. Diğer ürün gruplarınında daha ötesine ulaştı. 2001 yılında piyasaya sunduğu SPH-i300, Samsung firmasının cep telefon piyasasında yükselişinin habercisidir. 2005 yılından itibaren LCD teknolojisine yaptığı yatırımlar, şuanda akıllı telefon piyasasında büyük bir güce ulaşmasına olanak sağladı. 

 

 

Günümüzde Samsung 

 

Günümüzde Samsung, başta teknoloji olmak üzere pek çok alanda faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Samsung Heavy Industries dünyanın en büyük ikinci gemi üreticisi.

 

Samsung Engineering 13. inşaat şirketi konumundadır. 828 metre yüksekliğinde dünyanın en büyük binası olma unvanını elinde bulunduran Burj Khalifa'yı inşa etti ve dünya genelinde büyük bir prestij kazandı.

 

 

 

Samsung Techwin ise uçak motorları ve gaz türbinleri piyasasında önemli bir konuma sahiptir. 

 

Samsung firması Güney Kore ekonomisinde önemli yeri vardır. Güney Kore'nin toplam ihracatının beşte birini gerçekleştirmektedir. Dünya  genelinde 79 ülkede toplam çalışan sayısı 300 bin düzeyindedir. Pek çok cep telefonları, dijital ağlar, dijital ev aletlerii, LCD'ler gibi ürünlerde görmekteyiz. 2017 yılı itibari ile Samsung dünyanın en yüksek marka değerine sahip 6.markası unvanını elinde bulundurmaktadır. 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum