Çoğu telefon yeni alındığında oldukça iyi şarj sürelerine sahipken zamanla bu kullanım saatleri kısalmaya başlıyor.

 

Ancak bazı telefonlar var ki yıllar geçse bile oldukça uzun şarj kullanımlarına sahip. Bu aslında telefonların vadettikleri bazı özelliklerden de ileri geliyor. Örneğin iPhone‘lar güvenli kullanımı vadederken Android tarafı daha fazla çeşidi (uygulama, tema…) bize sunuyor.

 

Hal böyle olunca şarjı uzun süre dayanan akıllı telefon bulmak ayrı bir göreve dönüşüyor adeta.

 

Yakın zaman önce telefonlara gelen %40-%50 civarında ÖTV zammının olması ise telefonlardaki fiyat artışının çok yüksek olmasına bu nedenle yüksek meblağlar vereceğimiz bu telefonlarda en iyi özellikleri tercih etmemiz gerekliliğini doğuruyor.

 

İlk sıralarda kaliteli kamera performansı ile bu yılın en çok konuşulan telefonları arasına giren Huawei ile giriş yapıyoruz. Beklendiği gibi Samsung ve iPhone akıllı telefonlar ise hemen Çinli dev firmanın ardından yer alıyor.

 

EN İYİ ŞARJ PERFORMANSI SUNAN 6 AKILLI TELEFON

 

Öncelikle listenin sadece şarj performansı ile değil aynı zamanda genel performans ile de kıyaslama yapılıp oluşturulduğunu belirtmemizde fayda var.

 

HUAWEİ P30 PRO

 

Bu yılın en çok konuşulan telefonu olan Huawei P30 Pro, yayınlanan performans listelerinde hep lider sırada yer alıyor. 4200 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip bu model, dört lensli güçlü kamerası ve zoom yeteneği ile de uzun şarj süresine ihtiyaç duyan kişilerin favorisi olmaya aday.

 

Arka kamerası 40 MP olan telefonun, 8MP telefoto lens ve TOF özelliklerine sahip, fotoğraflarınıza alan derinliği katan arka plan bulanıklığını ise bu telefonda kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Ön kameranın 32 MP olmasıysa “selfie (özçekim)”lerin yeni dostu olacağının kanıtı niteliğinde.

 

SAMSUNG GALAXY S10 PLUS

 

Samsung Fold serisini erken çıkartarak olumsuz bir ivmeye sahip olsa da Galaxy S10 Plus serisi için aynı şeyi söyleyemeyiz.

 

4100 mAh batarya ve bunun yanında geniş bir ekrana rağmen cihazı gün boyu şarj etmeden kullanabilmenizi sağlayan cihazın kablosuz şarj yeteneği de var.

 

Aktif olarak bakıldığında ise 12 buçuk saat batarya kullanımı mümkün. 5 kameraya sahip olan bu cihaz 6.4 inç boyutunda da bir ekrana sahip. Huawei P30 Pro gibi bu telefonun da en büyük eksisi, 1000 dolara yaklaşan fiyatı.

 

HUAWEİ MATE 20 PRO

 

Huawei bu modelde de 4200 mAh kapasiteli bir batarya kullanmış. Gün boyunca şarj etmeye gerek yok. 40W hızlı şarj cihazı ve kablosuz şarj özelliği de mevcut. Diğer özellikleri P30 Pro modelinden bir tık daha aşağıda olduğu için fiyatı da yaklaşık 200 dolar daha düşük.

 

Leica Üçlü Kamera ile flaşı bir araya getiren ikonik kare, Mate serisinin merkezi ve basit kamera tasarımını miras alan Huawei Mate 20 Pro’yu diğer modellerden ayırmaya yetiyor.

 

4200 mAh kapasiteli bataryası ortalama kullanımda iki gün dayanabildiği için Huawei Mate 20 Pro sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

 

SAMSUNG GALAXY NOTE 9

 

Samsung sanıyoruz ki en iyi hamlesini Note serisini çıkartarak yaptı. Yıllardır hala en çok tercih edilen serilerden olan Galaxy Note serisinin bu modeli  4000 mAh batarya ömrüyle oldukça tercih edilesi.

 

Arka kamerada bulunan iki kamerada 12 MP’e sahip ve ön kamera 8MP. Oldukça estetik olan tasarımının yanında ekran performansı da oldukça başarılı.

 

Fiyat açısından pahalı bir skalada yer alan bu serinin müdavimleri herhalde vazgeçmeyerek Samsung Galaxy Note 9’u tercih edecektir.

 

İPHONE X

 

Epey aşağılarda yer alan iPhone serisi yine de bu listeye girebilmeyi 2716 mAh kapasiteli bataryası ile sağladı.

 

Oldukça estetik tasarımlar sunan Apple, ince, hafif ve daha küçük ekranlı telefonlar ürettiği için batarya kısmında oldukça geriden geliyor. Hatta zaman zaman iPhone’ların eskiyen modelleri yavaşlattığı söylentileri markanın kurumsal kimliğine de zarar veriyor.

 

iPhone X, tamamen yenilenen kasasıyla beraber 5.8 inç büyüklüğünde ve OLED ekrana sahip. %82.9’luk ekran kasa oranıyla dikkat çeken iPhone X’in ön yüzü çentik haricinde tamamen ekrandan oluşuyor.

 

iPhone serisinin ne yazık ki fiyatları Türkiye’de oldukça yüksek bu nedenle fiyat performans açısından oldukça düşündüren bir model.

 

İPHONE XR

 

Apple yine 2658 mAh kapasiteli görece küçük bir bataryaya rağmen şarjı uzun süre dayanan bir telefon üretmiş.

 

Teknik özellikler açısından iPhone X’e benzeyen bu telefon daha uygun fiyatlı yeni bir modeli olarak dikkat çekiyor ve bunun yanında ekran boyutu olarak iPhone XS ve XS Max’in arasında bir çözüm oluyor. Cihazın şarjı ekran tamamen uyanık ve çalışır haldeyken 11 saat 40 dakika bir sürede bitiyor.

 

749 Dolar fiyat etiketine sahip olan 6.1 inçlik iPhone XR, 999 Dolar fiyat etiketine sahip 5.8 inçlik iPhone XS modelinden 250 dolar daha uygun fiyatlı.

 

SÜRPRİZ YUMURTA ENERGİZER POWER MAX P18K POP

 

En popüler değil belki ama oldukça şaşırtıcı bir telefon var ve onu listeye koymasaydık olmazdı.

 

Energizer Power Max P18K Pop bugüne kadar üretilen telefonlar içinde en yüksek batarya kapasitesine sahip adeta bir canavar. 18000 mAh gibi bir bataryaya sahip olan telefonun olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da mevcut.

 

Öncelikle özellikleri ön kameranın 16 MP ve 2 MP olduğunu görüyoruz, arka kameranın ise 12 MP + 5 MP + 2 MP derinlik sensörü HDR+ desteğine sahip.

 

Ancak oldukça hantal olan bu telefonun satışı yatırımcı bulunamadığı için iptal edildi.

 

Ayrıca akıllı cihazların bataryaların zaman içinde performans kaybı yaşadığını iPhone Şarj Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım? başlıklı yazımızda incelemiştik buna göre zaman içinde her telefon bozulacaktır bizim uzman tavsiyemiz akıllı cihazlarınız için CepteKoruma paketi almanız böylece herhangi bir arıza dahi olmasa bataryanın performans kaybında ücretsiz tamir ve değişim işlemi yaptırabilirsiniz. CepteKoruma paketi almak için lütfen CepteKoruma Mağaza sayfamıza göz atın.

 

Siz şarj performansı konusunda en iyi cihazın hangisi olduğunu düşünüyorsunuz, ve sizin cihazınızın şarj performansından memnun musunuz? görüşlerinizi bize yorumlarda iletebilirsiniz.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum