Qualcomm 2018 yılında amiral gemisi telefonlar için kullanılacak olan üstün işlemcisi Snapdragon 845'i tanıttı. Bu işlemci önceki nesillere göre çok büyük değişikliklerle hayatımıza giriyor ve belki de teknolojinin bu kadar ilerlemesindeki en önemli adımlardan biri de Snapdragon 845 işlemcisidir.

 

10 nm çip ile üretilen bu işlemci özellikle yüksek performansı düşük güç tüketimiyle birleştiriyor haliyle aynı kapasitedeki bataryalarla daha uzun süre kullanım artık mümkün olabiliyor.

 

Snapdragon 845 ile Gelen Yenilikler

 

Önceki nesile göre %30 daha gelişmiş grafiklerle video/oyun performansı ve deneyimi çok daha üst bir seviyede olacak.Adreno 630 grafik birimiyle 4K HDR videolarda daha üstün bir kalite sergilenecekken 3D oyunlarda da performans çok daha iyi olacak.

 

 

%30 artan grafik performansına rağmen bataryada ve güç tüketiminde yapılan iyileştirmeler sayesinde Snapdragon 845 işlemcili telefonlar bir önceki seriye göre çok daha uzun pil ömrü vaadediyor. 4000 ve üzeri mAh taşıyan telefonlar normal kullanımda 2 günlük bir batarya ömrüne kavuşmuş oluyor.

 

 

Snapdragon bünyesinde barındırdığı X20 modem ile çok daha hızlı bağlantı imkanı sağlıyor. Önceki model olan X16'ya kıyasla %20'lik bir performans ve hız artışı ile mobil bağlantılar artık çok daha hızlı olacak. Ulaşabileceğiniz maksimum hız ise 1.2 Gbps olarak hesaplanmış.

 

 

Snapdragon 845 ile hayatımızı giren bir başka yenilik ise Hexagon sinyal işlemcisi sayesinde makine öğrenimi ve üstün analiz yetenekleri oluyor. Snapdragon 835'te de benzer bir yapı olsa da şu anki model %300 daha güçlü bir şekilde çalışıyor. Bu sayede özellikle de fotoğraf çekimlerinde mekan tanıma, cisim tanıma ve mekana uygun ışık dengesini oluşturma çok daha başarılı olacaktır.

 

 

Snapdragon yeni işlemcisiyle tabi ki kablosuz ağlardaki başarısını kablosuz kulaklıklarda da artırmaya devam ediyor. Üstelik bu başarıya ek oalrak %50 daha az güç tüketimi de elde ediliyor.

 

 

Snapdragon 845 ile hayatımıza giren önemli başka bir konu ise ağır çekimler oluyor. Rakipleri maksimum 240 fps ağır çekim yapabiliyorken Snapdragon 845 ile 480 fps görüntü yakalayabileceksiniz. 

 

 

Snapdragon 845 İşlemcili Akıllı Telefonlar

 

Tahmin edileceği üzere tüm amiral gemilerinde bulunacak olan bu işlemci sınıfının en güçlüsü olma gururunu haklı olarak yaşıyor. Gelelim hangi cihazlarda bu işlemciyle karşılaşacağımıza.

 

*Xiaomi Pocophone F1

*OnePlus 6

*Xiaomi Mi Mix 2S

*Xiaomi Mi Mix 3

*LG G7 ThinQ

*Meizu 16th

*Vivo Nex S

*Sony Xperia XZ 2

*Google Pixel 3

 

Bilindiği üzere Apple, Huawei ve Samsung kendi işlemcilerini ürettikleri için bu listede yer alamadılar.

 

Aşağıda Snapdragon 845 işlemcisinin resmi tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum