Snapdragon 855, kablosuz iletişimde devrim yaratırken, dikkat çeken en önemli yenilik sistemin 5G teknolojisini destekliyor olması. Snapdragon 855 ile gelen x24 isimli modem, 2 Gigabit mobil internet desteği sunuyor.

 

Mobil internet hızındaki büyük artışın yanı sıra, Wi-Fi alanındaki bir diğer önemli yenilik olan Wi-Fi 812 AX1 yani Wi-Fi 6 ile tanışıyoruz.

 

Eğer modeminiz Wi-Fi özelliğini destekliyorsa çok daha yüksek hızda Wi-Fi erişimine sahip olacaksınız. 60 GHz Wi-Fi Bandı ise saniyede 10 Gigabit veriyi aktarma imkanı sağlıyor. Wi-Fi hızınız artarken, pil ömründe de ciddi bir tasarruf söz konusu oluyor.

 

Güvenlik kısmında da önemli değişiklikler var. WPD-3 şifreleme metoduyla güvenlik sağlanacak.

 

Snapdragon 855 İşlemci Özellikleri

 

 

Snapdragon işlemci alanında kullanıcılarının hız ve performans beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

 

CPU tarafında %45’lik ve GPU alanında %20’lik performans artışından bahsediliyor. Snapdragon 855’in grafik özellikleri tarafındaysa Adreno 630 yerine, Adreno 640’ı göreceğiz.

 

Snapdragon 855, farklı özelliklere sahip 8 çekirdekle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 1 tane 2,84 GHz’lik prime core çekirdek, 3 tane 2,4 GHz’lik performans çekirdekleri ve 4 tane 1,4 GHz’lik verimlilik artırıcı çekirdek bulunuyor.

 

İşlemci tarafında karşımızda Hexagon 690’ı görüyoruz. Qualcom mühendislerinin yeniden tasarladığı Hezagon 690, yapay zekanın ihtiyaç duyduğu desteği sağlıyor.  4’üncü nesil bir yapay zeka ünitesine sahip ve saniyede 7 trilyon işlem yapabiliyor.

 

Qualcomm mühendisleri Snapdragon 855’i geliştirirken, yapay zeka kısmında Google ile çalıştı. Bu iki yapı bir araya geldiğinde ortaya kullanıcıları tatmin edecek bir performans çıkıyor.

 

Snapdragon 855 Kamera Özellikleri

 

 

Amiral gemisi telefonlarda beklenen en önemli özellikler kamera ve video performansı.

 

Computer Vision adı verilen bir sinyal işleme ünitesi sayesinde, bilgisayarınızda yapabileceğiniz bazı işlemleri, cep telefonunuzla da gerçekleştirmek mümkün oluyor. Peki bu yenilikler tam olarak nedir?

 

4k çözünürlüğe sahip, derinlik algılayabilen ve saniyede 60 kare kayıt performansı.

 

Qualcomm Snapdragon 855, kamera alanında perrformansı artırırken, makul enerji kullanımını da ihmal etmiyor.

 

Kamera, vücut takibinde 2 kat, 2 kat, nesne takibinde 4 kat ve nesneyi tanımlamada 4 kat daha az pil tüketiyor.

 

Dosya Formatında Değişiklik

 

Snapdragon 855’te göze çarpan bir diğer yenilik dosyalama formatında gerçekleşti.

 

Şimdiye kadar JPEG kullanılırken, Snapdragon 855’te HEIF adı verilen yepyeni bir dosya formatına geçildi. Peki bu dosya formatı değiştirme hangi özellikleri beraberinde getirdi?  

 

HEIF dosya formatı, JPEG’e göre daha çok veriyi barındırmasına karşın; cihazınızda daha az yer kaplıyor. Bu veriler içine HDR, Computer Vision ve derinlik haritası var.

 

Yine 3 kamerası olan telefonlarda, çekilen bir fotoğrafı 3 farklı çeşitte (telefoto, geniş açı ve ultra geniş açılı) olarak kaydedebilirsiniz.

 

Snapdragon 855 Video Performansı

 

Snapdragon 855 ile birlikte 2’nci nesil 4k video kaydı hayatımıza giriyor. Bu da Snapdragon 800’e göre hem daha kaliteli video çekimi hem de daha az pil tüketimi anlamına geliyor.

 

Snapdragon 855 4k çözünürlük, 60 fps hız, HDR ve portre moduna sahip bir kamera deneyimi sunuyor. Üstelik bunu bir önceki işletim sistemi Snapdragon 800’e göre 3 kat daha az pil tüketerek gerçekleştiriyor.

 

Snapdragon 855 Oyun Performansı

 

 

Vulkan 1,1 desteli olduğu için önceki nesil platformlara göre daha az pil tüketimi ve %20 daha fazla performans vaat ediyor.

 

Oyunlarda sinema filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz efektlerden bahsetmek mümkün. Aynı zamanda televizyonlara 4k çıkış desteği sağlıyor ve büyük ekranda kaliteli oyun deneyimi sunuyor.

 

5G desteği oyun performansını da etkiliyor. 5G desteği sayesinde çok fazla veri tüketimi gerçekleştiren oyunlar Wi-Fi üzerinden hızlı şekilde oynanabiliyor. 

 

Snapdragon 855 işlemcisi kullanan 10 akıllı telefon

 

  1. LENOVO Z5 Pro GT
  2. Xiaomi MI 9
  3. SAMSUNG Galaxy S10 Serisi
  4. LG G8 THİNQ
  5. SONY Xperia 1
  6. VIVO IQ00
  7. OPPO Reno
  8. NUBIA Red Magic 3
  9. ONEPLUS 7 Pro
  10. ASUS Zenfone 6
feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum