IMEI Nedir? 

 

IMEI, International Mobile Equipment Identity ( Uluslararası Taşınabilir Cihaz Kimliği ) kelimelerinin kısaltılmasıdır. Tüm cihazların aynı olmadığı ve her telefonun kendine ait bir kimliği olduğunu göstermektedir. IMEI numarası operatörler için iletişimin hangi model telefon ile yapıldığını anlamak sağlarken, üreticiler ve dağıtıcılar için ise satış ve garanti tespiti gibi amaçlar ile kullanılmaktadır.15 haneli rakamdan oluşmaktadır. 

 

IMEI Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

 

IMEI numaranızı öğrenebilmek için birkaç yöntem vardır. Cihazınızın ambalajında IMEI numarasının bulunduğu bir etiket mevcuttur. Eğer cihazınızın kutusunu attıysanız ve bataryası çıkan bir cihaz kullanıyorsanız bataryayı çıkartıp alt kısmında IMEI numarasının olduğu etiketi görebilirsiniz.Eğer iPhone gibi bataryası çıkmayan bir cihaz kullanıyorsanız Ayarlar – Genel – Hakkında ya girerek IMEI numarasını bulabilirsiniz. En kolay IMEI bulma yolu ise arama kısmından *#06# tuşlamasını yaparak IMEI numaranıza ulaşabilirsiniz.

 

Cihazınızın size ait olduğunu kanıtlayabilmeniz için cihazınızın kutusunu ve faturanızı kesinlikler saklayın.
 

 


 

 

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin IMEI Kayıt İşlemi ve Ücreti Ne Kadardır?

 

Yurtdışından gelen cihazların ülkemize girdiği günden itibaren 120 gün içerisinde e-Devlet üzerinden pasaport kaydının yapılması ve IMEI ücretinin ödenmesi gerekmektedir. e-Devlet üzerinden yapılan IMEI kayıtında herhangi bir belge gerekmemektedir. İşlemler elektronik ortamda yapılmaktadır. IMEI kayıt ücreti Harçlar Kanunu’na bağlı (8) sayılı tarifenin ‘VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı’ başlıklı bölümün (1) numaralı fıkrasında yer alan maktu harç tutarı 1.500 TLolarak belirlenmiştir. 

 

1.500 TL Olan IMEI Kayıt Ücretini 100 TL'ye Kayıt Ediyorlar!

 

IMEI kayıt ücetinin 1.500 TL'ye çıkması il birlikte telefon teknik servisler illegal yollar bulup sıfır telefonların kayıt parası almadan kullabılabilir hale getiriyorlar. Bunların yanı sıra eskiden kullanılmış telefonların bilgisayar ortamında ve ya manuel olarak kod yazılıp, IMEI numaralarını klonlayarak cihazınızı kullanıma açabiliyorlar. Ama bu telefonların IMEI numaralarının klonlanabilmesi için eski cihazın internete giren bir cihaz olması gerekmektedir. Eski tuşlu telefonların IMEI numarasının akıllı telefonlara klonlanması durumunda cihaz çalışamaz hale gelmektedir. 

 

Kullanılamaz durumda olan ve fiziki halde bulunayan, interete girme özelliği olan cihazların IMEI numaraları 50-100 TL'ye temin edilebiliyor ve klonlanıp cihaz aktif hale getiriliyor. 

 

 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum