Cep telefonu kullanıcılarının yaşadığı en büyük ortak sorunlardan birisi olan telefon neden şarj olmuyor sorununun tüm nedenlerini sizler için inceledik. Akıllı telefonunuzu şarja taktığınızda birdenbire şarj olmama problemi yaşıyor, ya da zamanla şarj olmadığını fark edebilirsiniz. Yazımızın devamında telefonların şarj olmama problemlerine ve çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı: Telefonların Aşırı Isınma Sebepleri Nelerdir, Isınmalar Nasıl Engellenir?

İşte Telefon Neden Şarj Olmuyor Sorusunun Nedenleri Nelerdir?

 

1- Telefonunuzu Yeniden Başlatın


Öncelikle bilinen en klasik yöntemlerden birisi olan telefonu açıp kapatmayı deneyebilirsiniz. Güç düğmesine basılı tutarak sonrasında çıkan yeniden başlat seçeneğine tıklayın. Şarj işlevi eğer yerine gelirse, sonradan yüklediğiniz ve güvenmediğiniz uygulamaları kaldırın.

2- Güvenli Modda Şarj Ederek Test Edin


Güvenli mod telefonun sadece orijinal yazılımla çalışmasını sağlar. Böylece güvenli modda şarj olan cihazınızda sonradan yüklenen uygulamalar çalışmayacağı için sorunun uygulama kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

• Android cihazlarda genellikle güvenli moda geçmek için güç düğmesini basılı tutmak gerekir. Sonrasında ekranda çıkan gücü kapat düğmesine basmalısınız.
• Onay verdikten sonra telefonunuz, güvenli modda başlayacaktır.
• Güvenli moddan çıkmak için ise aynı yolu izleyerek yeniden başlat seçeneğine tıklayın.


3- Farklı Bir Kablo, Priz Ya Da Adaptör Kullanmayı Deneyin


Bazen telefon neden şarj olmuyor sorusunun yanıtı cihazın kendisi olmayabilir. Telleri kopan ve işlevini yitirmeye başlayan bir kablo, bozulan adaptörler, elektriği iletmeyen priz gibi basit nedenler de aslında cihazınızın neden şarj olmadığının yanıtı olabilir. Bu nedenle farklı kablo, adaptör ve priz kullanmanızı öneririz. Kablonun çalışıp çalışmadığını ölçebilmek için;
• Öncelikle telefonunuzu USB'den PC'nize bağlayabilirsiniz. Eğer telefon bilgisayarınızdan şarj oluyorsa sorun elektrik prizinde veya adaptörde demektir. demektir. Adaptör sorunuyla karşılaşmışsanız cihazın orijinal şarj aletini kullanmanız her zaman daha sağlıklı olacaktır. Orijinal aletler cihazınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.


4- Yazılımsal Bir Sorun Yaşanmadığından Emin Olmalısınız


Telefon neden şarj olmuyor sorusunun cevabı bazı yazılımsal problemler olabilir. Örneğin; cihazınızda şarj doluyor simgesinin görünmemesi. Probleminizin çözümü için cihazınıza güncelleme gelmesini deneyebilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzu baştan başlatmanızı öneririz.


5- Şarj Portunun Temiz Olduğundan Emin Olun


Şarj portları, telefonların en savunmasız kısımlarından bir tanesidir. Gün içerisinde yoğun olarak toza ve kire maruz kaldıklarından bu kısım toz birikintileriyle tıkanmış olabilir. Şarj portundan kaynaklı bir sıkıntı olup olmadığını anlamak için yakından detaylı şekilde incelemelisiniz. Bu kısmın temizliğinde titiz ve dikkatli davranmanızı öneririz.


6- Kablosuz Şarj Desteğini Deneyebilirsiniz


Telefon neden şarj olmuyor sorunu için önerebileceğimiz bir başka yol ise; eğer cihazınız kablosuz olarak şarj edilebiliyorsa bir de bu şekilde cihazı test etmelisiniz. Cihazınız sorunsuz olarak şarj oluyor ise, demek oluyor ki sorun, cihazın kablosundan ya da şarj soketinden kaynaklanmaktadır.

 

7-Şarj Soketi Değişimi İçin Güvenilir Bir Firmadan Yardım Almalısınız


CepteTamir ekibi olarak her cihazın modeline ve özelliklerine göre %100 orijinal ürünleri değişim süreçlerinde kullanmaktayız. Teknik servisimizde şarj soketi değişimi, alanlarında uzman ve tecrübeli teknisyenlerimiz tarafından cihazınıza özgü özenle seçilen ekipmanlarla gerçekleştirilmektedir. CepteTamir telefonunuzda oluşan sorunu, bulunduğunuz yere gelerek, gözünüzün önünde tamir etmektedir. Böylece zaman kaybetmediğiniz gibi aynı zamanda “Kişisel verilerime bir şey olur mu?” endişesi taşımanıza gerek kalmamaktadır. Yerinde hizmet ilkesine bağlılık kapsamında,  ve MNG Kargo şirketleri ile sağlanan işbirliği sayesinde İstanbul içindeki kullanıcılara 2 saat gibi kısa bir süre içinde adresten aldığı cihazı aynı gün içinde teslim edilebilmektedir. Ücretsiz olan bu kargo hizmetiyle kullanıcıları bekletmeden hızlı bir şekilde sorunlarını çözmek amaçlanmaktadır. Hoparlör soketi değişimi sonrasında sorunsuz ve temiz bir şekilde hoparlörünüz çalışacaktır.


Soket değişimi fiyatları ise cep telefonu modellerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm modeller için tamir ücretlerine CepteTamir üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tamire Başla