Telefon şarjının çabuk bitmemesi için telefonlarda yapılabilecek pek çok adım bulunmaktadır. Bu yollar ile şarj ömrünüzü uzatabilirsiniz. Akıllı telefon kullanıcılarının ortak problemi olan şarj ömrü insanların hayat kalitelerini bile düşürebilmektedir. Şarjı hemen biten bir telefon ile yola çıkarken "acaba bana ulaşabilirler mi, ya telefonum kapanırsa" gibi sorularla kullanıcılar iletişim ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelebilmektedir. Şarj bitmesine her ne kadar bir çözüm bulunamamış olsa da birkaç yolu deneyerek şarj sürenizi uzatabilirsiniz.

Telefonun Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?

  1. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak şarj ömrünü uzatmaktadır. Arka planda çalışan uygulamalar telefonların şarjının çabuk bitmesine sebep olmaktadır.
  2. İnternet kullanmayacaksanız wifinin kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Wifi açık olduğunda telefon kendiliğinden gelen büyük dosyaları indirebilir veya güncelleme yapabilmektedir. Wifiyi kapatarak bu gibi durumları önlemiş olursunuz.
  3. GPS özelliğini kullanacağınız zaman açabilirsiniz. Ayarlar kısmından bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Ekran parlaklığı da şarj azaltan konulardandır. Ekran parlaklığınızı kısarak şarj ömrünüzü uzatabilirsiniz.
  5. Pek bilinmeyen konulardan biri de tuş kilididir. Telefonunuza tuş kilidi ayarladığınızdan belli bir süre sonra ekran kararacak ve şarj daha uzun süre gidecektir.
  6. Uçak modu kullanmak da şarj tasarrufu sağlamaktadır. Telefon kapanmak üzereyken uçak moduna alarak kapanmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde acil aramalarınızı da yapabilirsiniz.

Telefon titreşimde kullanıldığında da şarj daha çabuk bitmektedir. Ayrıca sıcak havalar da şarj durumunu etkilemektedir. Çok sıcak havalarda telefonu güneşte bırakmak telefonlara zarar vermektedir.

Uygulamalarınızı Düzenleyin!

Facebook, Twitter, İnstagram gibi uygulamalardan gelen bildirimleri telefon şarjının çabuk bitmesine sebep olmaktadır. Telefon şarjının çabuk bitmemesi için bu gibi uygulamalar kullanılmadıkları zaman kapatılmalıdır. 

Android telefonlara indirilebilen "Battery Doctor" isimli uygulama ile şarj ömrünüzü uzatabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda telefonunuzun ne kadar pil süresi kaldığını tahmin etmektedir.

Bir diğer uygulama Juice Defender'dır. Uygulamadaki özel fonksiyonlar telefonunuzda boş yere çalışan uygulamaları kapatmaktadır.

Kullanmadığınız uygulamaları telefondan silmek de etkili yöntemlerden biridir. Cihazlarda ne kadar çok uygulama varsa o kadar çok enerji harcamaktadır. Kullanmadığınız ama telefondan duran 5 uygulama bile şarjınızın hızlı bitmesine sebep olacaktır. 

Tamire Başla