Günlük hayatımızda devamlı elimizde olan ve iletişim ihtiyacımızı karşılayan akıllı telefonların, aşırı ısınma problemleri kullanıcıları rahatsız etmektedir. Telefonların aşırı ısınması genellikle işlemci gücüyle alakalıdır. Şöyle ki telefonlar ceplerimize sığabilecek kadar küçük aygıtlar olması ve işlemcilerin küçük boyutlardaki devreler ile çalışıyor olması ısınmalarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda bilgisayarlarda da ortaya çıkan ısınma problemleri, daha geniş alanda soğutma sistemlerinin kullanılmasıyla çözümlenebilmektedir.  Cep telefonları için de çeşitli soğutma sistemleri üretilmekte ve üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Akıllı Telefonların Aşırı Isınma Sebepleri

Her telefon kullanıldığı müddetçe biraz ısınmaktadır. Batarya, işlemci ve kameraların kullanılıyor olması bile telefonun ısınması için yeterlidir. Akıllı telefonlardaki soğutma sistemleri genellikle, devrelerde kullanılan özel bir kaplama tekniği ile sağlanmaktadır. Telefonun çok fazla ısınmasından rahatsız olunmadığı sürece normal bir şekilde ısınması zaten sorun yaratmamaktadır.

Aşırı Sıcaklar ve Güneş Işığı

Genellikle yaz aylarında ısıların yükselmesiyle akıllı telefonlar da negatif etkilenmektedir. Sahilde havlunun üzerinde unutulmuş veya güneş ışığının tam olarak altında bırakılmış cihazların aşırı bir şekilde ısındığı ve bazen eror vererek açılmadığı da olmaktadır. Bu gibi durumlar yaşamamak için telefonlarınızı güneşin direk geldiği noktalarda bırakmamalısınız.

İşlemciyi Fazla Çalıştıran İşlemler

Telefonu günlük olarak kullandığımız işlemler yani arama yapmak veya mesajlaşmak işlemcinin çalışmasına sebep olsa da genellikle fazla etkilememektedir. İşlemciler genellikle oyun oynandığında veya video izlendiğinde daha fazla çalışmaktadır. Son yıllarda ortaya çıkan oyun telefonlarında çeşitli soğutma sistemleriyle ısınma süresi uzatılmaya çalışsa da hala ısınma sorunu tam olarak çözülememiştir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak, oyuna veya izlenen videoya ara vermek, ekran parlaklığını düşürmek ve gerekirse uçak moduna alarak telefonu biraz dinlendirerek işlemlere bağlı olan ısınmayı engelleyebilirsiniz.

Güncel Olmayan Uygulamalar

Uygulamaların sürümleri yayınlandığında bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Yanlış çalışan uygulamalar telefonun fazla ısınmasına sebep olmaktadır. Geliştiriciler bu sorunları hızla çözseler de dönem dönem uygulamalarınıza girerek güncelleme yapmanız gereken uygulamaları yenilemelisiniz.

Zararlı Yazılımlar

Yukarda bahsettiğimiz tüm bu sorunlar sizin telefonunuza uymuyorsa yazılılmsal bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz. Genellikle bilgisayarlarda karşımıza çıkan bu virüs sorunları akıllı telefonlarda da olabilmektedir. Telefonunuzda bulunan uygulamaları arka planda çalıştırmaya zorlayarak ısınmaya sebep olmaktadır. Bazen telefonlarda kalıcı sorunlara da sebep olmaktadır.

Güvenilmeyen kaynaklardan dosya indirmeyerek bu problemi yaşamanızı engelleseniz de zararlı yazılım bulunan telefonlara için de çözümler bulunmaktadır. Antivirüs programı yüklenmesi ile bu sorunlar tespit edilebilir ve ortadan kaldırılabilir.

Telefonun Isısı Nasıl Düşürülür?

  • Telefonun diğer cihazlarla olan kablosuz bağlantısını kesmek
  • Kullanılmayan uygulamaları telefondan kaldırma
  • Cihazın kılıfını çıkarmak

Akıllı telefonların ısısını düşürmeye çalışırken yapılan yanlışlar telefonların bozulmasına sebep olabilmektedir. Özellikle telefonları soğutmak için buzdolabına konması ani ısı değişimi yaşanmasıyla cihazların bozmaktadır.

Tamire Başla