Cep telefonu hoparlör ve mikrofon arızaları kullanıcıların en sık karşılaştığı sonlardan. Söz konusu arıza sonucu telefonun hoparlöründen ses gelmeyebilir veya konuşma sırasında sizin sesiniz karşı tarafa kısık veya hiç gitmeyebilir. iPhone hoparlörden ses gelmeme sorunu ve android cihazlarda hoparlörden ses gelmeme sorunlarının nedeni hemen hemen aynıdır.

 

Cep Telefonu Hoparlörü Ses Sorunu

 

hoparlör sorunu

 

Aynı şekilde konuşma sırasında veya müzik dinlediğinizde cep telefonu hoparlöründen çok cızırtılı sesler duyabilirsiniz. Telefondan ses gelmiyor veya hoparlör cızırtı sesi çıkarıyor gibi sorunların genellikle 2 sebebi vardır.

 

Cep telefonlarımız ne yazık ki kullanmaya başladığımız andan itibaren ilk günkü performansı vermez.  Cihazı kullandıkça hoparlör ve mikrofon gibi parçaların performansı zamanla düşer. Akıllı telefonların mikrofon ve hoparlörleri çoğunlukla toz, kir, elbise pamuğu gibi küçük parçalarla tıkanarak cızırtı sesi verir veya hiç ses vermez. 

 

Bu gibi kullanıcı hatalarına bağlı olarak gerçekleşen hoparlörden ses gelmeme probleminin çözümü basittir. İnternette hoparlörden ses gelmiyor şeklinde arama yaptığınızda karşınıza kürdan veya diş fırçası gibi ürünlerle hoparlör ve mikrofon tamiri yapılan videolar görebilirsiniz.

 

Bu videolarda önerilen yöntemler, cep telefonunuzun hoparlörünü ve mikrofonunu temizleyebilir; fakat bu yöntem aynı zamanda hoparlöre veya mikrofona zarar verebilir. Bu nedenle telefonunuz hoparlörü veya mikrofonu bozulduğunda kürdan ve diş fırçası gibi ürünlerle temizlik yapmanız yüzde 100 sağlıklı bir yöntem değildir.

 

Hoparlör Soketi Temizliği

 

hoparlör temizleme

 

Akıllı telefonunuzun hoparlöründen ses gelmiyorsa sorun büyük ihtimalle hoparlör soketi kaynaklıdır. Hoparlör soketinizin bulunduğu küçük alan, kullanıma bağlı olarak toz veya kirle dolmuş olabilir.

 

Hoparlör soketi değişimi gerçekleştirmeden önce evde kendiniz uygulayacağınız basit bir yöntemle cihazınızın hoparlörünü temizleyebilirsiniz. Bunun için elastik bir banda veya çift taraflı silikon bantlar kullanabilirsiniz. Yapışkan ve elastik olan bu banlardan küçük bir miktar koparın ve cihazınızın hoparlör veya mikrofon boşluklarının temizliğini gerçekleştirin.
Hoparlör soketinin bulunduğu alana soktuğunuz silikon bandın tozları ve kirleri çektiğini göreceksiniz. Yalnız bu işlemi uygulardan cihazınızın hoparlör soketine aşırı baskı uygulamamakta fayda var.

 

Hoparlör Soketi Değişimi

 

Cep telefonunuzun hoparlöründen ses gelmeme sorunu cihazınızın donanımıyla da ilgili olabilir. Bu sorunun nedeni cihazınızın darbe alması hoparlör soketinin darbeye bağlı olarak kırılması veya sıvıyla temas sonrası oluşan nem nedeniyle meydana gelen oksitlenme olabilir.

 

Sorunun çözümü için uzman bir teknik servise başvurmanız yararlı olacaktır. Değişim işlemi, uzman ve profesyonel cep telefonu servisi tarafından yapılmalıdır. Cihazınızın hoparlörünün ve mikrofonunun tamiri orijinal yedek parçalarla yapılmalıdır.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum