Telefonunuzu Arkadaşınıza tercih edermiydiniz?

Kaspersky Lab’in yaptığı bir psikoloji deneyinde; akıllı telefon kullanıcıların 3’te 1’nin telefonlarını arkadaşlarına tercih ettiğini belirtti.

Onlarla her yer de birlikteyiz. Otobüste,vapurda,metrobüste,okulda,tuvalette,arabada her yerde. Ayrılmaz bir parçamız haline gelen akıllı telefonlarla ister istemez bir süre sonra duygusal bir bağ kurmuş oluyoruz.

Yapılan deneyde, katılımcılardan hayatlarındaki kişi ve nesneleri bir önem sırasına koymaları istendi. Sonuçlar, katılımcıların %37’sinin akıllı telefonlarını en yakın arkadaşlarına eşit ya da onlardan daha üstün tutmaya meyilli olduğunu ortaya çıkardı. Böylece, Würzburg ve Nottingham Trent Üniversitleri’nin Kaspersky Lab adına ortak yaptığı araştırmada akıllı telefonların, en yakın arkadaşlardan daha önemli olabileceği ortaya çıktı.

Katılımcıların yaklaşık 3’te 1’i (%29’u) akıllı telefonlarının ebeveynleriyle eşit ya da onlardan daha fazla öneme sahip olduğunu belirtirken, katılımcıların 5’te 1’i ise telefonlarının sevgilileriyle eşit ya da onlardan daha fazla öneme sahip olduğunu belirtti. Katılımcılardan %17’si akıllı telefonlarını en yüksek önem kategorisine taşırken, telefonunun herşeyden ve herkesten daha önemli olduğunu belirten katılımcı dilimi %1 olarak belirlendi.

Dijital bir aygıta insani değerler atfetmek ise yeni bir durum değil. 1990’larda yapılan deneyler, kişilerin, kullandıkları bilgisayarlara insani özellikler atfettiklerini bulmuştu. Kaspersky Lab’da kıdemli güvenlik araştırmacısı olarak çalışan David Emm, bir aygıtla duygusal bağ kurmanın zararları hakkında şunları belirtti: “Geçen sene gerçekleştirdiğimiz Dijital Amnezi – bu fenomene göre dijital aygıtlara kaydettiğimiz bilgileri unutmaya meyilliyiz- çalışmasına ek olarak yapılan bu çalışma, telefonlarımızla aramızdaki güçlü duygusal bağı kanıtlıyor. Önemli bir diğer bulgu ise, aynı derecede önemli bilgileri taşımalarına rağmen, insanlar, akıllı telefonlarını diz üstü bilgisayarlarından ve diğer teknolojik aygıtlardan daha önde tutuyor. Bu durum, akıllı telefonlarla aramızdaki duygusal bağı doğruluyor. Telefonu ile bu tip duygusal bir bağ kuran insanlarda ise telefonun içindeki bilgileri korumaya yönelik karar verme süreçleri sekteye uğruyor. Pek çok kişinin telefonlarını kendilerine ait bir uzuv olarak gördüklerini ve bu yüzden, onları korumak için önlem almadıklarını biliyoruz. Bu durum ise, kişileri siber suçlara karşı mağdur etme riskini taşıyor.”

                                                          

Telefonlarımıza yakın çevremizden ve tanıdıklarımızdan daha fazla değer vermemiz, en gizli bilgilerimizi bile telefonlarımızda saklayacak kadar güvendiğimizi gösteriyor.

                                                              

Telefonuna duyduğun bağlılığı ve sevgiyi en iyi anlatan cümleyi kur desek ne derdin? diye sorulmuş.

Cevaplar çok enteresan:)

-Beni internete dolayısıyla hayata bağladığı için onu çok seviyorum.

-İyi fotoğraflar çekebildiğim için çok değerlisin

-Onsuz asla

-Onsuz olmaz

-Onu bir yerde unutacağıma kendimi unutayım daha iyi

-O olmadan hayat vasat

-Metrobüsle işten eve dönerken Game of trons u ben nerden izlerdim:))

-Onu çok seviyorum çünkü uçağıma tam zamanında yetiştiriyor

-Sen demek para demek,nakit demek:))

-Senin başına bir şey gelecek diye hiç bu kadar tedirgin olmamıştım

-Hayatımın navigasyonu

-Meteoroloji uzmanımısın be mübarek:))

-İşteyken evdeki oğlumu her seferinde gözümün önüne getiren icat

-Seni sevmeyen ölsün

-Seni o tuzlu suya maruz bıraktığım için vicdan azabı çekiyorum. Ne olur affet beni ..

-Hani hiç ayrılmayacaktık ( telefonumu 2el satış sitesine koyduğumda ben)