Ancak Twitter yeni geliştirdiği bir algoritma ile görüntü kalitesinin kaybının önüne geçmek için adımlar atıyor. Bu adımları açıklayan Twitter mühendisi Nolan O'Brien, Twitter hesabından paylaştığı bir tweet ile bunu açıkladı. 

 

Attığı tweet aracılığı ile kullanıcıların artık JPEG formatının web arayüzü aracılığıyla yüklenen görsellerde görüntü kaybının yaşanmayacağını yazan Nolan, bu tweeti'i de görsel ile taçlandırdı. 

 

Bilmeyenler için açıklayalım, bu değişiklik öncesinde paylaşılan görseller, eğer yüksek kalitede bir JPEG ise yüzde 85 korunma oranıyla JFIF formatına otomatik dönüştürülüyordu. Bu sebeple de paylaşılan görsellerde gözle görülür noktalar oluşuyordu. 

 

Yine Nolan O'Brien paylaştığı tweet ile bunun detaylarını da verdi. Bu kapsamda, söz konusu düzeltme yalnızca tam boyutlu olarak görülen görsellerde geçerli olacak. Yani önizleme olarak gördüğümüz görseller yine sıkıştırılmış ve kalitesi düşürülmüş olarak görülecek. 

 

Bunun yanında dosya boyutu eğer 5 MB'ın üzerine çıkarsa ve 4096 pikselin üstünde olarsa görseller yine otomatik olarak dönüştürülecekler. Söz konusu düzenleme küçük gibi görünse de Instagram'da yaşanan ve sinir bozucu olan görüntü kalitesi kayıplarının en azından bir nebze önüne geçecek gibi duruyor. Bu nedenle önemli olarak görüyoruz bu adımı. 

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum