Xiaomi küreseldeki yükselişine yeni çıkarttığı ve sürekli yeni güncellemeler ile yerinde saymayan adımlarıyla gündem olmaya devam ediyor. Çinli akıllı telefon sektörü devi Xiaomi, Android’in son sürümüne geçiş için hazırlıklarını tamamlıyor. Beta programına giriş yapan Xiaomi’nin kısa zaman içerisinde cihazlarını Android’in son sürümü Q’ya geçireceği tahmin ediliyor.

 

Yayınlanacak işletim sistemleri betalarıyla son kullanıcıya ulaşmadan önce içindeki hataları da aşması gerekiyor. Bu hatalar da günümüzde “beta süreci” ile temizleniyor. İşletim sistemlerinin son sürümlerini beta olarak sunan yazılım geliştiricileri, hataları çok kısa bir sürede fark ediyor ve çözüm geliştiriyor.

 

Xiaomi, yakın zaman önce MIUI Android Q Beta yazılım programını Mi 9 akıllı telefonu için duyurmuştu. 400 test kullanıcısı ile betanın denemesini yapan Xiaomi, hataların kullanıcıya ulaşmasına fırsat vermeden önlemlerini alarak kullanıcıyı memnun etmeyi hedefliyor. MIUI Android Q Beta yazılım programı kapsamında ekran görüntüleri de XDA Developers formatında paylaşıldı. MIUI 10 bazlı olan Android Q Beta‘da MIUI 11 ile gelecek olan yeniliklerin hiçbirisini içinde barındırmıyor.

 

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’ta uzun zamandır bulunan ve hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğinizi öğrenmenize olanak tanıyan Ekran Süresi isimli uygulama, yeni veya güncellenmiş bir başlatıcı arayüzü bizleri karşılıyor. Xiaomi MIUI Android Q Beta‘da bizleri Screen Time ismiyle karşılıyor.

 

Arayüzde yapılan en önemli ve göze çarpar değişikliğin arama butonunun alt tarafta yeni bir simge formatı ve yazı çeşitleriyle yeniden konumlandırılmasının olduğu gözüküyor. Ekranın alt tarafından sola ve yukarı kaydırıldığında açılan pencerelerde farklılıklar görülüyor. MIUI arayüzüne eklenen yeniliklerin yanı sıra Android Q’nun tüm getirileri de beta sürümünde de bulunuyor.

 

Kullanıcılardan gelen geri dönütlere göre Xiaomi’nin MIUI Android Q Beta sürümü stabil değil. Sürümde bir sürü hata bulunuyor ve bu hataların düzeltilmesi gerekiyor. Xiaomi’nin önümüzdeki günlerde güncellemeler yayınlayarak hataları yavaş yavaş gidermesi bekleniyor.

feedback

Bizi Değerlendir

Fiyat normal
Aradığım markayı bulamadım
Sadece fiyat almak için geldim
Kararsızım, düşünmek istiyorum