iPhone kulaklık

Yeni iPhone modelleri, iki Bluetooth kulaklığa bağlanabilecek!

Şu an bir söylenti olarak kalsa da yeni iPhone modellerinin bu özelliğe sahip olacağı konuşuluyor.

Kablosuz ses ulaşımı yavaş yavaş cep telefonları ve tabletler için standart haline geliyor. Mesela iki ayrı Bluetooth cihazına aynı anda ses sinyalleri gönderme yeteneği. Bazı Samsung telefonları bunu hali hazırda yapabiliyor ve Japon bloğu Mac Otakara’da yazıldığına göre çok yakında bu özelliği iPhone’larda da görebiliriz.

Apple’a dair Macotakara’nın tespitine göre, iPhone için çift bluetooth ses bağlantısı geliyor olabilir. Hatırlayacağınız üzere bu özellik Huawei P20 Lite ve Samsung Galaxy S8 ve S8 + ve sonraki modellerde bulunuyordu.

Apple’ın iPhone için yapacağı düşünülen bu hamle, Bluetooth Dual Audio gibi Bluetooth bağlantısıyla aynı Bluetooth profiline sahip olacak gibi duruyor. Bluetooth 5.0 ile mümkün olan çoklu ses bağlantısı, iPhone’lara da kolaylıkla entegre edilebiliyor.

Hatta bu özellik eski iPhone modellerine de eklenebilir. Çift Bluetooth bağlantısının olması aslında önemli bir ayrıntı çünkü çift olarak koşu yaparken ya da Spotify gibi müzik uygulamaları kullanılıyorsa çift olarak müzik dinlemek çok daha kolay olabiliyor. Bir filmi tek bir ekranda paylaşabilirsiniz, zira uzun araba yolcukluklarında bu önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone Çift Bluetooth eski modellere de gelebilir

Eğer Apple bu özelliği yeni iPhone’lara eklerse, tüm modellerde Bluetooth 5.0 etkin olduğundan, iPhone 8, iPhone X ve iPhone XS ile modellerinde de geriye dönük bu özelliğe kullanabiliyoruz. Çift ses bağlantısı her ne kadar kullanışlı olsa da, Bluetooth özellikli bir hoparlör ile kullanmak iyi bir senaryo olmayabilir. Zira bazı Bluetooth codec bileşenleri, özellikle Apple’ın tercih ettiği AAC codec bileşenlerindeki doğal gecikme nedeniyle, bir iPhone telefonu iki Bluetooth özellikli hoparlör ile çalıştırmak, oldukça kötü ses performansına neden olabiliyor. Çünkü gecikme olacağı için, senkronizasyon sağlanamıyor ve sinir bozucu bir hal alabiliyor.

Apple’da görülmesi beklenen bu Bluetooth değişikliğinde önemli tartışmalarda yaşanacak gibi duruyor. Ses bileşenlerinin iOS kullanıcıları için uygun hale getirilmesi gerekiyor. Apple’ın bu hamleyi gerçekleştirebilmesi için iPhone, iTunes, Apple Müzik ve kablosuz kulaklıklar ile yüksek ses kalitesinde uyumlu olmasını sağlaması gerekiyor. Bunun için de müzik ekosisteminde önemli yükseltmeleri yapması gerekiyor.

Değerlendir

Görüş ve Sorularınızı Yorum Olarak Paylaşabilirsiniz

  Takip et  
Bildir
1
Merhabalar CepteTamir'e hoş geldiniz, nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by
Devamını oku:
iPhone Hata Kodları
iPhone Hata Kodları ve Tamir Süreçleri

iPhone hata kodları, Apple aygıtlarınızı geri yüklerken ortaya çıkan ve cihazın çalışmasını komple engelleyen hatalardır. Güncelleme sırasında herhangi bir sebepten...

Kapat