CepteTamir
IMG-BLOG
31 05 / 2019
Yazar TeknoHanım | 31.05.2019 | Akıllı Telefonlar | 0 Yorum

Yurtdışından Alınan Cihazı Pasaporta Kayıt Ettirme

Yakın zamanda da yurt dışından satın alınan telefonlar için pasaporta kayıt ettirme ücretlerinde güncelleme oldu işte işlemler ve ücretler.

 

Ülkemizde malum telefonlar ithal ediliyor. Yerli bir telefon markamız olmadığı için, ithal ettiğimiz bu teknolojik ürünlerin fiyatları bildiğiniz üzere çok yüksek. Yakın zamanda da yurt dışından satın alınan telefonlar için pasaporta kayıt ettirme ücretlerinde bir güncelleme yaşandı.

 

30 Mayıs’tan itibaren yurt dışından alınan telefonların pasaporta IMEI kayderttirme süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Eğer Türkiye dışından bir telefon aldıysanız bu değişen şartlarda neler yapabilirsiniz? Türkiye’ye nelere dikkat etmeli? İşte pasaport hakkından, kayıt süresine; harç tutarından, bandrolüne bilmeniz gerekenler…

 

Çok konuşulan bu düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü girmiş bulunuyor. Bu düzenlemeye göre, yurt dışından getirilen cep telefonun kullanılma hakkı, 2 yılda bir adetten 3 yılda bir adet telefona çıkarıldı. Böylelikle kullanıcılar aldıkları cihazları Türkiye’de 1 yıl daha fazla kullanmak zorunda kalacak.

 

Yurt dışından cihaz getiren kullanıcılar bu cihazlar için pasaportlarına kayıt haklarının bulunup, bulunmadığını e-devlet üzerindeki “BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama‘ bölümünden kontrol edebiliyor. Buradan kontrol edebilirsiniz.

 

Yasada da belirtildiği gibi Türkiye’ye ülke dışından getirilen telefonların, 120 gün içinde kayıt yaptırması gerekiyor. Kayıt yaptırmadan 120 gün kullanabiliyorsunuz. Ancak satın alınan cihazın IMEI kayıt işlemi yapılmadığı taktirde iletişime kapatılıyor. .

 

IMEI kaydı için kişiye ait yurda giriş yapılan belgenin artık son 3 yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmamış olması şartı aranıyor. Aynı şekilde kullanıcının Türkiye’ye giriş yaptığı tarih üzerinden 120 günlük hak düşürücü sürenin geçmemiş olması da gerekiyor.

 

   Dönem        Tutar  TL   
2012 100
2013 115
2014 119.5
 2015 131.5
2016 138.5
 2017 149.2
 2018 170.7
2018 500
2019 618.65

 

 

PASAPORTA KAYIT ETTİRME 170 TL’DEN 618 TL’YE ÇIKARILDI

 

E-devlet sistemi üzerinden yapılan kayıt işlemi için öncelikli olarak IMEI kayıt harcının ödenmesi gerekiyor. 2018 yılı başında 170,7 TL olan bu harç tutarı, 2019 yılı için 618,60 TL olarak artırıldı. Kullanıcıların oldukça tepkisini çeken bu yüksek rakamlar, başka soruları da gündeme getirdi, acaba bu yurt dışından telefon getirmeye bir çözüm olacak mı? Sanıyoruz ki olmayacak çünkü birçok model bu ücretlendirmelerle bile Türkiye’deki satışlarından düşük kalıyor. Haliyle insanları yine de bu rakamları vermeyi göze alacak gibi duruyor.

 

Saydığımız ücretlendirmenin dışında, buna ek olarak yolcu beraberinde getirilen telefonlardan 20 euro bandrol ücreti de alınıyor. Diğer bir deyişle yurt dışından cep telefonu getirecekler artık 755 TL’yi bulan bu vergi ve diğer yasal yükümlülüklerinin yanı sıra 3 yılda bir cihaz haklarının olduğunu da dikkate alması gerekiyor. Aldıkları telefonun Türkiye’de iletişime kapatılmadan kayıt ettirebilmek için ayrıca pasaportlarındaki giriş-çıkış tarihlerinin de son 3 ayı geçmemiş olması şartı aranıyor. Hal böyleyken yeni bir telefon almak adeta masraf havuzunda yüzmeye benziyor.

 

ZAMANINDA IMEI İŞLETMEZSENİZ TELEFONU KULLANAMAZSINIZ

 

Bu düzenleme, arkadaşından rica edip yurt dışından telefon getirenleri tamamen engellerken kendi için telefon alanların da kullanım süresi sonunda bu telefonu satma isteklerini baltalıyor. Zira telefonu sattığınız kişi eğer kendi pasaportuna IMEI işletmezse o telefonu kullanamıyor.

 

Türkiye’ye her yıl yaklaşık 1 milyon cep telefonu yolcular ile beraber giriyor. Türkiye’nin toplam cep telefonu ithalatına bakıldığında ise adet bazında pazar 2018’de yüzde 20’lik daralmayla 12,2 milyondan, 9,8 milyona gerilediğini görüyoruz. Tutar bazında ise geçen yıl Türkiye’nin cep telefonu ithalatına harcadığı para yüzde 30 düşüşle 2,8 milyar dolardan, 1,9 milyar dolara indi.

 

Saydığımız rakamların en yüksek olduğu yıl ise 2015 yılı olmuştu, hatta Türkiye ithal ettiği 13,6 milyon cep telefonu için yurt dışına 3,1 milyar dolar gibi bir tutar da ödedi. Sonuçta Türkiye’ye gelen cep telefonlarının yaklaşık yüzde 10’unun (10 cihazdan biri) yolcu beraberinde getiriyor.

 

FARK İPHONE İÇİN 2500 TL

 

Apple’ın iPhone XS modeli ABD’de halihazırda 999 dolar ile 1.449 dolar arasında satılıyor. Ancak Türkiye’ye geldiğinde ise aslında fiyatının,7.389 TL olması gerekirken, vergiler, kayıt ücretleri ve benzeri masraflar ile hesaplandığında en 9.899 TL olduğunu görüyoruz. Ancak bu en düşük miktar. Eğer 256 GB yüksek depolama hacimli olana sahip olmak isterseniz Mayıs ayının sonu itibarıyla 13.443,15 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

220 TL

CepteKoruma paketi; sıfır, ikinci el ya da yurt dışından satın adığınız bütün telefonlar için geçerlidir. 1 yıl geçerli olan koruma paketiniz bu süre içerisinde 3 adet kaliteli tamir hizmetini ücretsiz bir şekilde almanızı sağlar. Darbe, ekran kırılmaları, sıvı temas ve diğer tüm kullanıcı kaynaklı hasarları kapsar.

NOT Telefonunuzda herhangi bir sorun varsa tamir işlemlerini gerçekleştirip sonrasında koruma paketi alabilirsiniz. Telefonunuzda sorun olduğunu düşünüyorsanız Tıklayın


Yorum Yap
SpbBo
Güvenlik Kodu*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi
Yorumlar